Page 7 - zbornik
P. 7
PRÍSPEVKY
V Mape zraniteľnosti a citlivosti územia Slovenska na sucho vzhľadom na minimálne prietoky bolo územie Slovenska rozdelené na 4 kategórie:
- nízka zraniteľnosť územia,
- stredná zraniteľnosť územia,
- vysoká zraniteľnosť územia a
- veľmi vysoká zraniteľnosť územia.
Pristúpili sme k aktualizácii týchto máp zraniteľnosti územia Slovenska vzhľadom na sucho na základe posúdenia zmien dlhodobých prietokov (Mapa zraniteľnosti územia Slovenska na sucho vzhľadom na priemernú vodnosť) a zmien charakteristík malej vodnosti, konkrétne kvantilov M-denných prietokov Q355d a Q330d (Mapa zraniteľnosti územia Slovenska na sucho vzhľadom na malú vodnosť) za obdobie 1991-2020 voči obdobiu 1961-2000. Vstupné údaje boli použité z dlhodobo pozorujúcich vodomerných staníc (VS) Štátnej hydrologickej siete, ktoré sú s hydrologickým režimom neovplyvneným ľudskou činnosťou. Z dôvodu reprezentatívneho zastúpenia jednotlivých čiastkových povodí a oblastí sme zaradili aj niektoré VS s ovplyvneným hydrologickým režimom, s ohľadom na túto skutočnosť pri výslednom hodnotení.
Na základe posúdenia priestorového rozloženia VS v jednotlivých kategóriách hodnôt rozdielov posudzovaných prietokov boli vyčlenené nové oblasti zraniteľnosti území na sucho vzhľadom na priemernú a malú vodnosť. Tieto mapy boli porovnané s predchádzajúcimi mapami zraniteľnosti a citlivosti území na sucho. Z porovnania vyplýva, že v aktualizovanej mape oblasť označená ako silne zraniteľné územia na sucho vzhľadom na priemernú vodnosť je oproti predchádzajúcej mape rozšírená aj do oblasti tokov stekajúcich z Bielych Karpát, povodí Rajčianky a Kysuce, ako aj menších oblastí v čiastkovom povodí Bodrog. Ako málo zraniteľné územie sa na základe hodnotenia odchýlok prejavuje najmä čiastkové povodie Dunajca a Popradu spolu s hornými časťami čiastkových povodí Váhu a Hornádu. Obdobná situácia je aj v zmenách kategórií mapy zraniteľnosti na sucho vzhľadom na malú vodnosť.
7